MUĞLA 21 °C
En Düşük 14 °C
En Yüksek 24 °C
Karakter Boyutu :
Milas'ta tarihi eser operasyonu

Milas'ta tarihi eser operasyonu

11 Aralık 2010 17:20 CumartesiMuğla'nın Milas ilçesinde jandarma ekipleri Hekatomnos Kral Mezarı civarındaki evlerde arama yaptı.

Evlerde 46 adet Roma ve Helenistik döneme ait eser parçaları bulununca 8 ev sahibine tutanak hazırlandı. Tarihi eserlerin bazı evlerin bahçelerinde 'saksı' ya da dekorasyon amacıyla kullanılması yetkilileri şok etti.

Milas İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri 'yüzyılın arkeolojik buluntusu' olarak nitelendirilen Hekatomnos Kral Mezarındaki soygunun ardından yeni tartışmalara yer vermemek için titiz çalışmasını sürdürüyor. Bir ay önce mezar civarındaki evlerde gerçekleştirilen operasyonlarda inanılmaz manzaralar yaşanmıştı. Civardaki bazı ev sahipleri bahçe ya da evlerin depo olarak kullanılan kısımlarından kazılar yaparak oda mezarlara ulaşmaya çalıştığı tespit edilince tutuklamalar yaşandı.

Jandarma ekiplerinin son yaptığı çalışmada yine kral mezarı civarındaki evlerde bu kez tarihi eserlerin kendisi arandı. Hisarbaşı Mahallesi sakinleri A.A., F.S., M.B., N.K., G.Ç, N.A., S.Ç. ve H.S'nin evlerinde yapılan aramalarda Roma ve Helenistik döneme ait 46 adet Roma ve Helenistik döneme ait tarihi eser parçası bulundu.

Aramalarda F.S.'ye ait mermer bir minyatür havuz ise herkesin dikkatini çekti. F.S. işlemesiyle göz dolduran havuzun 50 yıllık olduğunu ifade ederken, aramaya katılan jandarma ve arkeolog ekipleri, havuzun bir işaret olabileceği şüphesiyle, altında tünel bulunabileceği düşüncesinden hareket ederek tutanak hazırladı.

12 ayrı ev ve bahçelerde saksı ve çeşitli diğer farklı amaçlarla kullanılan eserler el arabalarıyla Milas Müze Müdürlüğü bahçesinde korumaya alındı. Haklarında işlem yapılan 8 ev sahibi, tutanakla birlikte ifade verecek.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (4138) defa okunmuştur.

ETİKETLER

muğla - milas - tarihi eser - jandarma

MUĞLA / MİLAS - HABERLERİ